آخرین وضعیت نقل و انتقالات لژیونرهای ایرانی؛ لیگ منتظر لژیونرها؛ چند ستاره به ایران برمی گردند؟

0
39

 1398/03/01  

بررسی عملکرد لژیونرهای فوتبال ایران در سالی که گذشت، موجب شده فقط بتوان در مورد آینده تعداد اندکی از آنها پیش‌بینی روشنی داشت.

به گزارش “ورزش سه”، یک سال دیگر برای لژیونرهای فوتبال ایران سپری شد؛ سالی که به جز چند بازیکن، بقیه در لیگ‌های خارج از ایران، شرایط خوبی نداشتند و عملکرد نه چندان مناسب موجب شده تا آینده بسیاری از لژیونرها برای فصل بعد در هاله‌ای از ابهام باشد.

پایان رقابت‌های فوتبال در قسمت های مختلف دنیا، زمانی مناسب برای بررسی عملکرد بازیکنان لژیونر فوتبال ایران به شمار می‌رود؛ اینکه چطور و چگونه یک فصل زندگی حرفه‌ای خود را خاتمه داده‌اند.

* رضا قوچان‌نژاد

گوچی که پس از جام جهانی و در سکوت با تیم ملی خداحافظی کرد، در پنجره تابستانی به آپوئل نیکوزیا قبرس پیوست ولی پس از پایان نیم‌فصل با قراردادی قرضی راهی اف. سی. سیدنی شد و حالا در شرایطی بازیکن آزاد به شمار می‌رود که زننده گل قهرمانی این تیم در رقابت‌های اِی لیگ استرالیا بوده است؛ قوچان‌نژاد که سال گذشته و در نیم‌فصل شایعه حضورش در فوتبال ایران شنیده می‌شد، جزو لژیونرهایی به حساب می‌آید که احتمال پیوستن او به یکی از تیم‌های ایرانی ازجمله پرسپولیس، تراکتورسازی و … وجود دارد.

 

 

* علیرضا جهانبخش

 

ستاره فصل گذشته باشگاه آلکمار در لیگ جزیره سال سختی را پشت سر گذاشت. او نه گل زد و نه پاس گل داد ولی تا تابستان سال ۲۰۲۳ با باشگاه برایتون قرارداد دارد. احتمال جدایی این بازیکن وجود دارد، اما با توجه به رقم انتقال ۱۷ میلیون پوندی‌اش، باشگاهی که قصد جذب او را داشته باشد، مبلغ بالایی برای دریافت رضایت‌نامه باید بپردازد، پس انتظار می‌رود این بازیکن حداقل یک فصل دیگر هم در برایتون ماندنی شود؛ البته که برای نهایی شدن این موضوع باید منتظر موضع سرمربی جدید برایتون هم بود تا آینده جهانبخش را پیش‌بینی دقیق‌تری کرد.

 

 

* سعید عزت‌اللهی

 

عزت اللهی با قرارداد یک ساله و قرضی از روستوف به تیم فوتبال ردینگ پیوست. هافبک تدافعی ملی پوش فوتبال ایران طی مدت حضور در فوتبال انگلیس با مصدومیت‌های متوالی روبرو شده و همین موضوع احتمال بازگشت سعید را به روستوف زیاد می‌کند. شرایط در روسیه هم البته برای سعید عزت‌اللهی چندان جالب نیست. در روستوف به او بازی نمی‌رسید و یک بار هم قرضی به آنژی ماخاچ کالا پیوست؛ عزت‌اللهی از آن دسته بازیکنان لژیونر ایرانی به شمار می‌رود که آینده‌اش طی فصل آینده بسیار مبهم به نظر می‌رسد ولی باتوجه به شرایط سنی او، احتمالا این بازیکن فوتبال‌اش را در اروپا دنبال کند.

 

 

* میلاد محمدی

 

مدافع چپ سابق راه‌آهن، قراردادش با احمدگروزنی تمام شده ولی طی سه فصل حضور در این تیم، روزهای خوبی داشته و متقاضیان زیادی هم دارد. طی ماه‌ها و سال‌های اخیر، خبرهای زیادی در مورد علاقه تیم‌های انگلیسی و اسکاتلندی برای جذب محمدی شنیده شده ولی از روسیه خبر می‌رسد که این بازیکن در رادار تیم زنیت سنت‌پترزبورگ قرار گرفته و هیچ بعید نیست در فصل آینده هم‌بازی سردار آزمون در تیم قهرمان روسیه شود.

 

 

* امید ابراهیمی

 

امید ابراهیمی در پایان لیگ هفدهم از استقلال به تیم الاهلی قطر پیوست. قرارداد این بازیکن هم در پایان فصل خاتمه پیدا کرده ولی با توجه به عملکردی که طی فصل اخیر ارائه داد و یکی از بازیکنان کلیدی تیم قطری بود، این احتمال وجود دارد حضورش در الاهلی یک فصل دیگر هم ادامه‌دار باشد. ابراهیمی در فصل گذشته ۱۸۸۳ دقیقه در ۲۱ بازی برای تیمش بازی کرد و ۴ گل هم زد.

 

 

* مرتضی پورعلی‌گنجی

 

مدافع میانی تیم ملی در نقل و انتقالات زمستانی از یوپن بلژیک به العربی قطر پیوست. این بازیکن هنوز سه سال دیگر با تیم یوپن قرارداد دارد و به نظر می‌رسد با توجه به تصمیمی که در میانه فصل گرفت و به قطر بازگشت، همچنان حضورش در این کشور ادامه‌دار باشد. بازیکن ملی پوش تیم‌ملی که پیش‌تر و از تیم السد به بلژیک رفت، با شرایط لیگ قطر آشنایی دارد و همین موضوع هم می‌تواند دلیلی برای ادامه حضورش در فوتبال قطر باشد.

 

 

* مهدی طارمی

 

مهدی طارمی در پنجره زمستانی لیگ هفدهم به تیم فوتبال الغرافه پیوست. در شرایطی قرارداد این بازیکن با تیم قطری تمام شده که او طی نیم‌فصل اول حضورش، درخشش بیشتری داشت تا یک فصلی که به تازگی تمام شده. احتمال جدایی طارمی از الغرافه وجود دارد و صحبت در مورد بازگشت طارمی به پرسپولیس شنیده می‌شود؛ از سوی دیگر هم از پیشنهادات اروپایی برای جذب این مهاجم ملی پوش گفته شده که باید درانتظار صحت آنها ماند.

 

* رامین رضائیان

 

مدت قرارداد رضائیان پس از پیوستن به الشحانیه اعلام نشد ولی طی نیم‌فصل حضورش در این تیم قطری در تمام بازی‌ها به میدان رفت و نمایش‌های خوبی ارائه داد، تا شانس باقی ماندنش در لیگ قطر را بالا ببرد؛ ضمن اینکه رضائیان به ۳۰ سالگی نزدیک می‌شود و می‌تواند شرایط خوبی از لحاظ مالی در کشور همسایه داشته باشد.

 

 

سامان قدوس

 

قدوس هم مانند جهانبخش تا تابستان سال ۲۰۲۳ یعنی ۴ سال دیگر با آمیان قرارداد دارد؛ این بازیکن با رقم قابل توجهی به آمیان پیوسته و با توجه به تاثیرگذاری ویژه‌ای که در تیم فرانسوی دارد و حسابی که روی او باز می‌شود، به احتمال فراوان در این تیم باقی خواهد ماند. مگر اینکه اتفاقی عجیب بیافتد و شاهد حضور قرضی این بازیکن در تیمی دیگر باشیم چراکه در هفته‌های پایانی فصل نتوانسته عملکرد چندان قابل توجهی داشته باشد.

 

 

* کاوه رضایی

 

مهاجم سابق آبی‌ها، سه سال یعنی تا تابستان ۲۰۲۲ با تیم کلوب بروژ قرار دارد. رضایی اما برخلاف نمایش‌های بی‌نظیرش در شارلروا که ۱۶ گل در یک فصل زد، نتوانست در کلوب بروژ عملکرد خوبی داشته باشد. مبلغ بالایی برای رضایی هزینه شد، ولی او در بیشتر زمان‌های فصل با مصدومیت دست و پنجه نرم کرده و همین هم احتمال خروجش را از تیم بلژیکی زیاد می‌کند؛ مگر اینکه باز هم مانند طول فصل، مربی پشت بازیکنش بماند و خواهان حفظ کاوه در تیم شود تا شاید درخشش در شارلروا را تکرار کند. رضایی از زمان حضور در کلوب بروژ ۴ مرتبه به‌عنوان بازیکن ثابت و ۷ مرتبه هم به‌عنوان یار جایگزین بازی کرده و یک گل هم زده که اصلا آمار خوبی برای خرید گران قیمت باشگاه نیست.

 

 

* امید نورافکن و محمد نادری

 

مورد دو بازیکن این روزهای استقلال و پرسپولیس مشابه است. این دو مدافع هر دو با تیم‌های بلژیکی قرارداد دارند؛ نادری با کورتریک و نورافکن با شارلروا. این دو مدافع در میانه فصل هجدهم بود که به جمع سرخابی‌ها اضافه شدند. عملکرد هر دو بازیکن خوب بوده و چیزی که مشخص است، اینکه اگر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس توان مالی به آنها اجازه بدهد، قطعا به فکر تمدید حضورشان هستند؛ در غیر این صورت نادری و نورافکن به بلژیک بازخواهند گشت.

 

 

 

* صادق محرمی

 

مدافع راست سابق پرسپولیس مثل جهانبخش و سامان قدوس، چهار سال دیگر با دیناموزاگرب قرارداد دارد که البته سال اول حضور در اروپا برای او خوب پیش نرفت؛ مدافع ۲۳ ساله دیناموزاگرب که در این فصل ۱۹ بازی انجام داده، بخاطر انتخاب جایگزین برای او سال آینده قطعا در تیم دیگری عضویت خواهد داشت؛ احتمالا محرمی به صورت قرضی به لوکوموتیو زاگرب خواهد رفت یا به تیمی دیگری انتقال داده خواهد شد.

 

 

* امیر عابدزاده

 

عابدزاده هنوز دو سال دیگر با ماریتیمو پرتغال قراردارد دارد ولی در نیم‌فصل دوم و پس از جام ملت‌های آسیا، اصلا شرایط خوبی نداشت و حتی یک بازی هم به میدان نرفت تا شاید باشگاه نشان دهد علاقه‌ای به حفظ او ندارد. به نظر می‌رسد عابدزاده در مسیر خروجی این تیم پرتغالی قرار دارد و آینده‌اش در فصل بعد در تیم دیگری خواهد بود.

 

 

کریم انصاری‌فرد

 

شماره ۱۰ تیم ملی یک سال دیگر با تیم فوتبال باشگاه ناتینگهام فارست انگلیس قرارداد دارد و امکان ماندن او در تیم زیاد است، مگر اینکه کادر فنی نظر دیگری روی او داشته باشد؛ کریم ۱۲ بازی برای ناتینگهام فارست بازی کرد که سه بازی در ترکیب اصلی بود و ۱۲ بازی را به‌عنوان یار جایگزین وارد زمین شد و ۲ گل زد. انصاری‌فرد عملکرد خوبی نداشته و شاید او هم مانند عزت‌اللهی که جدایی‌اش از فوتبال انگلیس نزدیک است، از ناتینگهام فارست برود.

 

 

* علی قلی‌زاده

 

در این فصل قلی‌زاده در تقریبا نیمی از بازی های تیم شارلروا حاضر بود؛ او طی این مدت یک گل زده و ۴ پاس گل داده که آمار خوبی برای او به شمار نمی‌رود. با این حال مدیر و مربی تیم خواهان ادامه حضورش هستند؛ تنها مسئله‌ای که می‌تواند ادامه حضور قلی زاده را با تهدید روبرو کند، مصدومیت‌های پیاپی او است که موجب شد نیمی از بازی‌های فصل را از دست بدهد.

 

 

* یونس دلفی

 

دلفی ۱۸ ساله، سه فصل دیگر با شارلروا قرارداد دارد؛ او در نیم‌فصل به بلژیک رفته و با توجه به شرایط سنی فوق‌العاده‌ای که دارد، حضورش ادامه‌دار خواهد بود؛ این جوان ۱۸۴ سانتی متری و مستعد، از زمان پیوستن‌اش به تیم بلژیکی، ۵ بازی کرده و یک پاس گل و یک گل هم به نام او در آخرین بازی ثبت شد تا امیدواری زیادی نسبت به درخشش او در فصل آتی وجود داشته باشد.

 

 

* رضا شکاری

 

شکاری تا تابستان ۲۰۲۲ با باشگاه روبین کازان قرارداد دارد ولی این روزها بیشتر برای امیدهای باشگاه بازی می‌کند، نه تیم بزرگسالان. شکاری ۲۰ ساله است و همین موضوع می‌تواند موجب شود تا باشگاه روسی او را به تیم دیگری قرض دهد و وقتی تجربیات بیشتری کسب کرد، از او در تیم اصلی باشگاه بازی بگیرد.

 

 

* فرشاد احمدزاده

 

قرارداد احمدزاده با تیم لهستانی تمام شده و به نظر می‌رسد از سوی هر دو طرف تمایلی برای ادامه همکاری وجود ندارد؛ با این وصف احمدزاده به احتمال فراوان در پایان فصل به ایران بازخواهد گشت و در لیگ برتر ایران به فوتبال خود ادامه خواهد داد؛ احمدزاده در مجموع عملکرد خوبی در لهستان نداشت و به نظر می‌رسد به پایان کارش در لهستان و حتی فوتبال اروپا رسیده است.

 

 

* سردار آزمون

 

آزمون یکی از بهترین لژیونرهای فوتبال ایران طی چند فصل اخیر بوده است؛ او در نیم‌فصل با مبلغ قابل توجهی به زنیت سنت‌پترزبورگ پیوست و تا تابستان ۲۰۲۳ با این باشگاه قرارداد دارد. آزمون همین حالا که هنوز چند ماه از حضورش در تیم جدید نگذشته، جایگاه خود را در این تیم پیدا کرده و با توجه به علاقه‌ای که سردار به ثبات دارد و همینطور حضور زنیت در لیگ قهرمانان اروپا، شاهد ادامه کار او در زنیت خواهیم بود.

 

 

* سید مجید حسینی و وحید امیری

 

هر دو بازیکن یک سال دیگر با باشگاه ترابزون اسپور قرارداد دارند، اما شرایط سید مجید حسینی برای ادامه کار با تیم ترکیه‌ای بهتر است؛ مدافع سابق استقلال هر زمان محروم یا مصدوم نبوده، در تمام بازی‌های این فصل بازی کرده و در ترکیب اصلی بوده ولی شرایط برای امیری جهت ادامه بازی در ترکیه خوش‌بینانه نیست. مبلغ قرارداد امیری در سال اول ۶۵۰ هزار یورو بود و در سال دوم این مبلغ به ۷۵۰ هزار یورو افزایش خواهد داشت؛ موضوعی که می‌تواند موجب خروج بازیکن ملی‌پوش فوتبال ایران از ترکیه و بازگشت‌اش به لیگ برتر شود.

 

 

* محمدرضا خانزاده

 

خانزاده در لیگ هفدهم نمایش خوبی با تیم فوتبال پدیده داشت و به جام جهانی هم رفت؛ با این حال او پس از جدایی از این تیم، مدتی بدون باشگاه ماند و در نهایت به الاهلی قطر پیوست ولی در این تیم شرایط مشخصی نداشت و پس از آنکه در دور برگشت از فهرست بیشتر مسابقات این تیم کنار رفت، اکنون نیز تقریبا به پایان کارش با الاهلی رسیده و باید منتظر بازگشت و پیوستن او به یکی از تیم‌های ایرانی بود.

 

ضمن تاکید بر این نکته که شاهد سالی بد برای لژیونرهای فوتبال ایران بودیم، تنها صادق محرمی، رضا قوچان‌نژاد و سردار آزمون موفق شدند با تیم‌های خود یعنی دیناموزاگرب کرواسی، اف. سی. سیدنی استرالیا و زنیت سنت‌پترزبورگ روسیه به قهرمانی برسند؛ علاوه بر این آزمون با توجه به آمار خوبی که با زدن ۱۲ گل ثبت کرده، شانس زیادی در صورت عدم مصدومیت برای کسب عنوان آقای گلی داشت که حالا فدرو چومولوف را با ۱۳ گل بالاتر از خود می‌بیند؛ البته یک مسابقه دیگر از لیگ برتر روسیه باقی ماند و سردار می‌تواند به این مهم برسد.

 

در پایان باید به بازیکنانی نظیر اللهیار صیادمنش و مهرداد محمدی هم اشاره کرد که از سال آینده به صورت قطعی در لیگ‌های ترکیه و پرتغال بازی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفاً دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید